(Nie) znane oznaczenia kosmetykówNa opakowaniach kosmetyków możemy znaleźć wiele różnych symboli. Znaczenie niektórych jest jasne i czytelne, z innymi bywają problemy. Czy wiesz co oznaczają symbole na opakowaniu tego kosmetyku?


Odwrócony epsilonSymbol odnosi się do opakowania- oznacza butelkę o określonej pojemności. Oznaczenie to informuje konsumenta o tym, że pojemnik w którym znajduje się kosmetyk jest zgodny z europejskimi normami bezpieczeństwa.

Całkowita pojemność opakowaniaTo cyfra podana w ramce. Oznaczenie obowiązkowe nie tylko na kosmetykach, lecz na wszystkich produktach aeorozoli (lakiery, pianki do włosów, dezodoranty itp.). Co mówi nam ta liczba? Czasami po zakupie jakieś produktu (np. dezodorantu) bierzemy go do ręki i mówimy "Ta butelka jest za lekka. Coś tam w ogóle jest?". Może to wynikać z faktu, że pojemnik ma dużo większą objętość niż jest w nim produktu (w omawianym przypadku to różnica 45 ml). Większa, nieprzezroczysta butelka nie pozwala na właściwe ocenienie ile produktu nam zostało.

Produkt  łatwopalny


Oznaczenie ostrzega nas, że przy tym produkcie należy zachować szczególną ostrożność. Taki symbol móżna zobaczyć na różnych produktach w aerozolu, nie tylko kosmetykach. Moja pianka miała dodatkowo kategorię F+ co oznacza, że jest skrajnie łatwopalna.

A znasz te symbole?Znak "e"


Symbol jest gwarancją daną przez firmę paczkującą towar. Mówi on, że podczas paczkowania firma stosowała system kontroli ilości towaru. Oznaczenie nieobowiązkowe, lepiej jednak dla klienta gdy zobaczy taki znak, daje on bowiem pewność, że dostaniemy tyle produktu za ile zapłaciliśmy.

Znak " zielony punkt"
Oznacza, że producent ma podpisaną umowę z organizacją odzysku posiadającą licencję na używanie tego znaku ( w Polsce to Rekopol). Znak ten jest niesłusznie kojarzony z możliwością recyklingu opakowania.

Symbol PAO (vel Symbol Otwartego Słoiczka)


Symbol znajdujący się tylko na opakowaniach kosmetyków.

Oznacza czas po otwarciu opakowania w jakim możesz bezpiecznie stosować produkt. Na słoiczku lub pod nim podaje się cyfrę oznaczającą miesiące (np. 6 M, 12 M, 30 M). Ten symbol umieszcza się najczęściej w przypadku kosmetyków o trwałości powyżej 30 miesięcy. Wówczas producent nie musi umieszczać daty ważności, wystarczy PAO. Słoiczek możemy znaleźć na produktach o trwałości poniżej 30 miesięcy- wtedy producent jest zobowiązany jest umieścić też datę ważności.
Na niektórych produktach o długim okresie przydatności możemy zobaczyć PAO i datę ważności:Źródło ikonek: www.kosmopedia.org/Komentarze

 1. Bardzo ciekwy post i przydatny!
  http://zyciowa-salatka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy post mieliśmy ostatnio coś takiego w szkole ale ty to dużo ciekawiej opowiedziałaś ;)

  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 3. .,Super sprawa z tymi oznaczeniami. Będę się jeszcze uważniej przyglądać etykietom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze przyznam, że o niektórych nie miałam pojęcia!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny post, w sumie nigdy nie zwracałam na to uwagi, bo po prostu nie wiedziałam o co chodzi, teraz mi się rozjasniło. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatny post. Ja szczerze pisząc niektóre symbole widzę po raz pierwszy :D. Po prostu w ogóle nie zwracałam na nie uwagi i dopiero teraz bliżej im się przyjrzałam :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie zaciekawiły te hieroglify na opakowaniach kosmetyków, stąd post.

   Usuń
 7. Na niektóre symbole nie zwracałam wcześniej uwagi np odwrócony epsilon, wiedzę po raz pierwszy:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przydatny post. Teraz będę sprawdzać czy produkty, które mnie interesują mają te oznaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny post:) Teraz też już będę zwracać uwagę na te oznaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 10. I didn't know all this, thanks for sharing! ;) xo

  http://stylesensemoments.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz! Thanks for comment!

To NIE jest miejsce na Twoją reklamę. Komentarz z linkiem do innego bloga lub jakieś strony = SPAM.

Comment with link for me is a SPAM and won't be published.

Proszę o kulturę wypowiedzi.

Popularne posty z tego bloga

Pianka koloryzująca Elysee : recenzja + porównanie z Venitą

Woda brzozowa Isana- efekty po 4 miesiącach

Marion szampon koloryzujący 4-8 myć